ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Барса во чекор со Вардар, Веспрем се разбуди со Дејвис

Новите натпревари од Лигата на шампионите одиграни денеска во рамки на 5. коло донесоа интересни резултати. На неколку средби нијанси одлучуваа за бодовите, а имаше многу интересни моменти.

Победи како гости однесоа Барселона и Веспрем, а со тоа останаа во трка за висок пласман. Многу од работите ќе зависат и од утрешната пресметка меѓу Келце и Вардар, па затоа останува да се види како ќе финишира таа средба.

Вардар и понатаму е прв со оглед на тоа што има меч помалку и утре ќе се бие главната битка за останување на максимум. Покрај тоа утре ќе бидат одиграни сите средби од групата Б, па оттаму и утре ќе има интересни пресметки во Лигата на шампионите.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, МАЖИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 5. КОЛО

ГРУПА А

РАЈН НЕКАР – КРИСТИЈАНШТАД            36:27

Радивојевиќ 9, Шмид 6, Липовина 5 – Гудмундсон 5, Нилсен 5, Хален 4.

МЕШКОВ БРЕСТ – БАРСЕЛОНА            21:29

Обрановиќ 5, Ѓукиќ 4, Селвасјук 3 – Гомез Абељо 5, Мем 5, Мортенсен 5.

МОНПЕЛЈЕ – ВЕСПРЕМ                29:30

Ричардсон 7, Фаустин 5, Мамуд 4 – Штрлек 6, Нилсон 5, Ненадиќ 4.

НЕДЕЛА, 14.10.2018

17:00ч

КЕЛЦЕ – ВАРДАР

ТАБЕЛА: 1. Вардар 8 бода (116:101); 2. Барселона 8 (173:136); 3. Рајн Некар 6 (163:152); 4. Келце 6 (124:118) …

ГРУПА Б

НЕДЕЛА, 14.10.2018

16:50ч

СКЈЕРН – ПСЖ

17:00ч

ПИК СЕГЕД – ФЛЕНЗБУРГ

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – ППД ЗАГРЕБ

19:00ч

НАНТ – ЦЕЛЈЕ

ТАБЕЛА: 1. ПСЖ 8 бода (135:105); 2. Пик Сегед 8 (119:106); 3. Скјерн 5 (122:125); 4. Флензбург 4 (114:109)…

ГРУПА Ц

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – МЕТАЛУРГ       33:25

Санталов 6, Осташченко 5, Андреев 4 – Јагањац 7, Токиќ 4, Танкоски 3.

БЕШИКТАШ – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ             24:37

Озбахар 5, Прибак 5, Ласица 4 – Хансен 9, Ласен 9, Маркусен 6.

ТАТРАН ПРЕШОВ – СПОРТИНГ                27:30

Буторац 7, Чип 4, Лапајне 4 – Карол Марцо 10, Роча 7, Араухо 4.

ТАБЕЛА: 1. Бјерингбро 8 (168:135); 2. Спортинг 8 (152:137); 3. Татран Прешов 6 (137:128); … 6. Металург 0 (122:159).

ГРУПА Д

ВАКЕР ТУН – АДЕМАР ЛЕОН     25:26

Зутер 6, Делес 4, Фелдер 5 – Фернандез 5, Маркез 5, Пешиќ 5.

НЕДЕЛА, 14.10.2018

18:10ч

ЕЛВЕРУМ – РИХИМАЕН КОКС

20:00ч

ДИНАМО БУКУРЕШТ – ВИСЛА ПЛОЦК

ТАБЕЛА: 1. Адемар Леон 7 бода (128:126); 2. Висла Плоцк 6 (122:97); 3. Динамо Б. 6 (121:120)…