Карачиќ дебитираше за новиот клуб – ќе биде лидер на Келце!

Поранешниот европски шампион Келце ги одигра првите пријателски натпревари пред стартот на новата сезона.

Во првиот меч против германскиот третолигаш Вилхемсхафенер, Келце славеше потешко од очекувањата со 28-32. Деби на овој натпревар имаа новите засилувања на Талант Душебаев – Вулф, Карачиќ, Пеливан, Вујовиќ и Гуијо.

Поранешниот вардарец Карачиќ беше втор стрелец во екипата и постигна четири погодоци. Ако денот по утрото се познава, тогаш Хрватот ќе биде еден од лидерите на полскиот тим.

Келце славеше и на втората контрола над холандскиот првак Волендам со убедливи 35-15, а Карачиќ беше стрелец на три погодоци.