Европско првенство: Норвежанките денеска ќе се вадат против Унгарија

Со натпреварите кои беа одиграни вчера, на кои победи забележаа составите на Франција и на Црна Гора почна втората фаза на Европското првенство во женска конкуренција.

Првите средби беа одиграни во Групата 1 и таму Франција и се придружи на Русија во битката за првото место во групата. Франција покажа дека е подготвена за трка за полуфинале, а досега единствениот пораз го има од Русинките кои вчера беа слободни.

Што се однесува до Групата 2 таму Холандија и Романија се слободни денеска, а први на терен излагаат составите на Шпанија и Германија, додека во вечерниот термин од 21 часот ќе се пресметаат Унгарија и Норвешка. Слабата форма на актуелниот европски првак во првата фаза е знак дека нешто ќе се менува, па може да се очекува во вториот круг далеку подобра игра.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО (ВТОРА ФАЗА)

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ГРУПА 1

ДАНСКА – ФРАНЦИЈА  23:29

Волер 5, Хансен 4, Јоргенсен 4 – Нзе Минко 6, Пино 4, Зади 4

ШВЕДСКА – ЦРНА ГОРА              28:30

Гулден 6, Бломстранд 4, Густин 4 – Радичевиќ 9, Мехмедовиќ 7, Јауковиќ 3

САБОТА, 08.12.2018

15:00ч

ШВЕДСКА – ФРАНЦИЈА

18:00ч

СРБИЈА – РУСИЈА

ПОНЕДЕЛНИК, 10.12.2018

18:00ч

ДАНСКА – РУСИЈА

21:00ч

СРБИЈА – ЦРНА ГОРА

СРЕДА, 12.12.2018

15:45ч

ДАНСКА – ЦРНА ГОРА

18:00ч

ШВЕДСКА – РУСИЈА

21:00ч

СРБИЈА – ФРАНЦИЈА

ТАБЕЛА: 1. Франција 4 бода (77:69); 2. Русија 4 (50:46); 3. Србија 2 (51:47); 4. Шведска 2 (79:91); 5. Црна Гора 2 (73:77); 6. Данска 2 (78:88).

ГРУПА 2

ПЕТОК, 07.12.2018

18:00ч

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА

21:00ч

УНГАРИЈА – НОРВЕШКА

НЕДЕЛА, 09.12.2018

15:00ч

УНГАРИЈА – ГЕРМАНИЈА

18:00ч

ХОЛАНДИЈА – РОМАНИЈА

ВТОРНИК, 11.12.2018

18:00ч

ШПАНИЈА – РОМАНИЈА

21:00ч

ХОЛАНДИЈА – НОРВЕШКА

СРЕДА, 12.12.2018

15:45ч

ШПАНИЈА – НОРВЕШКА

18:00ч

УНГАРИЈА – РОМАНИЈА

21:00ч

ХОЛАНДИЈА – ГЕРМАНИЈА

ТАБЕЛА: 1. Романија 4 бода (60:47); 2. Холандија 4 (56:52); 3. Унгарија 2 (57:54), 4. Германија 2 (57:61); 5. Шпанија 0 (53:60); 6. Норвешка 0 (55:64).