ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Ден за македонско дерби во Романија

Интернационалците од Македонија кои настапуваат во првенството на Романија денеска ќе имаат заеднички дуел. Звонко Шундовски, Никола Митревски и Велко Маркоски го пречекуваат составот на ЧСМ Букурешт во кој игра Гоце Георгиевски и тоа ќе биде дуел на кој се очекува да има големо надигрување.

Македонското дерби се очекува да донесе интересен ракомет, а нијанси ќе бидат во прашање за победата.

Денеска на терен е и Дејан Манасков, кој ја пречекува Татабања, додека Марјан Колев ќе ја предводи Ница на дуел со Мец во полуфиналето од Купот на Франција.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

16:00ч

ТЕМИШВАР – КАЛАРАШ (Романија 1, плеј-оф)

16:30ч

КОНСТАНЦА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Романија 1, плеј-оф)

17:00ч

КЛУЖ – БУЗАУ (Романија 1, плеј-аут)

БАЈА МАРЕ – СУЦЕАВА (Романија 1, плеј-аут)

ЧСМ СЛАТИНА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Романија 1, жени)

17:30ч

ЧСМ ФОЧАНИ – СТЕАУА (Романија 1, плеј-оф)

БАКАУ – ЧСМ ФАГАРАШ (Романија 1, плеј-аут)

18:00ч

ТАЛИН – ТАПА (Естонија Мајстер лига, плеј-оф)

ПОЛВА – ВИЛЈАНДИ (Естонија Мајстер лига, плеј-оф)

КОМЛО – ПИК СЕГЕД (Унгарија 1)

ВЕСПРЕМ – ТАТАБАЊА (Унгарија 1)

ЕРДИ – ЃЕР (Унгарија 1)

18:15ч

САВЕХОФ – МАЛМЕ (Шведска 1, плеј-оф)

18:30ч

СОНДЕРЈИСКЕ – АЛБОРГ (Данска 1, плеј-оф)

КОЛДИНГ – НОРДСЈИЛАНД (Данска 1, плеј-аут)

АЗОТИ ПУЛАВИ – ГВАРДИЈА ОПОЛЕ (Полска Супер лига, плеј-оф)

КАЛИШ – ВИБЖЕЖЕ ГДАЊСК (Полска Супер лига, плеј-аут)

ШЧЕЦИН – СТАЛ МИЛЕЦ (Полска Супер лига, плеј-аут)

ЗАГЛЕБИЕ Л. – АРКА ГДИНИЈА (Полска Супер лига, плеј-аут)

СПАРТАК МОСКВА – СТАВРОПОЛ (Русија Супер лига)

19:00ч

РАНДЕРС – АЛБОРГ (Данска 1, жени, плеј-аут)

СИЛКЕБРОГ – СКАНДЕРБОРГ (Данска 1, жени, плеј-аут)

БЈЕРИНГБРО – СОНДЕРЈИСКЕ (Данска 1, жени)

ИШТАД ИФ – АЛИНГСАС (Шведска 1, плеј-оф)

19:30ч

ЛЕМВИГ – МОРС (Данска 1, плеј-аут)

20:00ч

МЕЦ – НИЦА (Куп на Франција, жени)

20:30ч

СКЈЕРН – ХОЛСТЕБРО (Данска 1, плеј-оф)