24РАКОМЕТ ТВ

Богдан Радивојевиќ за 24Ракомет ТВ: Подготвени сме за Вардар, но и Вардар за нас (ВИДЕО)

Десното крило на Рајн Некар од Србија, Богдан Радивојевиќ пред првиот од двата дуела против Вардар во една недела беше расположен. Исто како и неговите колеги на последниот тренинг пред пресметката во СЦ „Јане Сандански“…

Гонзалез за 24РАКОМЕТ ТВ: Во Македонија живеат со ракометот како во Шпанија со фудбалот

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез во интервју за 24Ракомет открива како дошол во Вардар, како реагирал на понудата, и дали верува дека со клубот ќе може да ја одбрани титулата со „црвено-црните“, Интервјуто со Раул…

Андреа Пенезиќ за 24Ракомет ТВ: На победата не треба да и се гледа во заби, но…(ВИДЕО)

Македонскиот првак ЖРК Вардар вечерва во Скопје успеа да го победи норвешкиот шампион Ларвик. Ако Ларвик падна лесно во Норвешка овојпат во „Јане Сандански“ вардарки навистина се намачија да дојдат до нови бодови. Една од…

ИНТЕРВЈУ – Марјан Колев: Сега го нема некогашното ривалство меѓу Вардар и Пелистер (ВИДЕО)

Пред десетина години спортскиот пат го однесе во Франција, држава со голема ракометна традиција. Најпрво започна во Вијфранш, потоа продолжи во Гонфревиј, па Монтелимар, за играчката кариерата да ја заврши во Сен Егрев. Во тој…

Шишкарев за 24Ракомет ТВ: Не очекувавме ваков отпор од Нант! (ВИДЕО)

Десното крило на македонскиот шампион,Вардар, Данил Шишкарев е задоволен од извојуваната победа против Нант во второто коло од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ не блескаа на вториот дуел од елитното натпреварување, прв пред домашна публика, но…

Штербик за 24Ракомет ТВ: Играме несериозно, еден ден може скапо да не чини!(ВИДЕО)

Еден од најдобрите поединци на дуелот меѓу Вардар и Нант, голманот на „црвено-црните“ Арпад Штербик предупредува дека осцилациите во играта на европскиот шампион може да им се одбијат од глава на некој од наредните дуели.…

24Ракомет ТВ интервју со Маиса Песоа: Си заминав бидејќи тука ги менуваат тренерите како што се менува времето!

Таа е една од најмаркантните ракометарки кои го носеле „црвено-црниот“ дрес. Поранешната ракометарка на Вардар Маиса Песоа во ексклузивно интервју за 24 Ракомет ТВ зборува за своите почетоци, шампионската титула со ЦСМ Букурешт, трансферот во…

Прибак му откри тајна на Металург: На Бешикташ најважно му е турското првенство, а не ЛШ (ВИДЕО)

Можеби најдобриот играч на Бешикташ е македонскиот интернационалец Немања Прибак. Тој беше главен адут на тренерот на турската екипа во двата меча од групната фаза на струшкиот турнир, каде беа забележани две победи, над Алингсас…

Aндоновски за 24Ракомет ТВ: Дуелите против Бешикташ и Алингсас ќе ни бидат добар тест пред Купот на ЕХФ (ВИДЕО)

Охрид загуби од Бешикташ во првиот натпревар за нив на турнирот во Струга со 32:24. Иако тимот на Горан Адндоновски беше конкурентен 45 минути, 22:21, сепак искуството на турскиот тим пресуди на крајот и победата…

Интервју со Драган Ѓукиќ: Горд сум на времето поминато во Македонија (ВИДЕО)

Некогашниот селектор на Македонија, а сегашен на Црна Гора, Драган Ѓукиќ од летово ќе има интересен клупски предизвик во Романија, во тимот на Одорхеи. Поранешниот тренер на Вардар ќе соработува со Горан Кузмановски, кој своевремено…