24РАКОМЕТ ТВ

Лазаров: Свесни сме за квалитетите на Шпанија (ВИДЕО)

Шпанија е четвртиот противник на Мундијалот во Франција за македонската репрезентација. Искусна репрезентација со која имаме само порази во досегашните натпревари, било квалификациски, било натпревари на големите натпреварувања. Ако некој најдобро ги познава, тоа е Кире…

Червар: Сѐ уште размислуваме дали да правиме промени во тимот (ВИДЕО)

По поразот од Словенија, на македонската репрезентација и остануваат да одигра уште два натпревари од групната фаза на Мундијалот во Франција. Следните противници се Шпанија и Исланд, две репрезентации со кои имаме негативен скор. Селекторот…

Филип Лазаров: Не нè интересираат математики, само Словенија ни е во мислите (ВИДЕО)

Филип Лазаров на вчерашниот натпревар против репрезентацијата на Ангола го постигна најубавиот погодок на средбата и стави печат на втората победа на „црвено-жолтите“ на Мундијалот.  Во пресрет на дуелот со репрезентацијата на Словенија, Лазаров изјави…

Червар: Немаме време за плачење – Без мака нема резултати (ВИДЕО)

Македонската ракометна репрезентација на стартот на Светското првенство стигна до две победи во двата одиграни натпревари против Тунис и Ангола. Вистински предизвик за нашите ракометари е утрешниот натпревар против Словенија која е предводена од страна…

Радост на терен, делириум на трибини – последната минута од средбата меѓу Македонија и Турција (ВИДЕО)

Ни беше потребна победата од 19 гола, а ние триумфиравме со 20. Беше неизвесно од самиот почеток, но кога на полувреме заминавме со предност од девет гола, вратата кон СП веќе беше подотворена. Со секој…

Канелјас за 24Ракомет ТВ: Рајн Некар победи во Киелце ќе се обидеме и ние! (ВИДЕО)

Македонскиот првак Вардар во рамките на Лигата на шампионите изминатава сабота го доживеа првиот домашен пораз оваа сезона. Во сивилото на играта против Рајн Некар Ловен се приклучи и левиот бек на „црвено-црните“, Жоан Канелјас…

Арсиќ за 24Ракомет ТВ: Немаме што да изгубиме, можеме да ја добиеме Ла Риоха! (ВИДЕО)

Еден од јунаците на победата на Металург над Татран Прешов со 26:20, покрај голгетерот Талески, беше и голманот Дарко Арсиќ, кој собра вкупно 15 интервенции. Српскиот репрезентативец беше задоволен по триумфот, но и дека неговиот…

Талески за 24Ракомет ТВ: Арсиќ го одлучи натпреварот! (ВИДЕО)

Металург издвојува значајна победа во рамките на групната фаза од Лигата на шампионите победувајќи го Татран Прешов на домашен терен. Момчето кое со десет погодоци оваа вечер го предводеше младиот состав на „сино-белите“, Филип Талески…

Каменица: Натпреварот лесно можеше да се сврти на другата страна (ВИДЕО)

Македонското првенство станува уште поинтересно откако вечерва градското дерби во Битола повторно го доби Пелистер. Составот на Касим Каменица беше поуспешен во неизвесната и возбудлива завршница на првиот дуел од 10-то коло во македонската Суперлига.…

Чупиќ за 24Ракомет ТВ: Игравме како тим, а тоа е најважно

Минатата сезона беше европски првак со Киелце, а годинава Иван Чупиќ се надева дека тоа ќе го повтори со Вардар. Во неговите изјави пред натпреварот на неделата според ЕХФ, брзоногото хрватско десно крило нагласи дека направил вистински…