ДРАМА ВО СКОПЈЕ: Вардар се врати од бездната против Нексе и се пласира на Ф4 во СЕХА!

Ракометарите на Вардар успеаја да се пласираат на завршниот турнир во регионалната СЕХА лига по деветти пат, откако загубија во реваншот од четвртфиналето од хрватскиот Нексе Нашице со 25-26. Поради гол повеќе на гостински терен во победата со 30-31 од март, вардарци се радуваат.

Во првите дваесетина минути имаше осум израмнувања на резултатот, 8-8 и беше јасно дека ќе гледаме интересен натпревар. Пред празните трибини во СЦ „Јане Сандански“, вардарци направија серија од три гола преку Калараш, Дисингер и Јотиќ и поведоа со 11-8.

Прибетиќ и Милета искористија невнимание на вардаровата одбрана на два пати и намалија на 11-10. Со голот од далечина на Векиќ, Вардар зголеми на 13-11, но сепак на пауза не замина со предност, бидејќи Нексе успеа преку Бувиниќ и Кевиќ, кој даде гол од пенал, да израмни на 13-13.

На стартот на вториот дел Вардар набрзина зголеми на 16-14, но Талески не погоди од полуконтра за плус три. Нексе се врати пак во игра и израмни на 16-16, а беше и 17-17, пред Ристовски да ги спречи гостите во два наврати да стигнат до предност.

Нексе не реализираше зицери, но и Вардар не погоди два пати од гол на гол, па пет минути немаше реализација на двете страни. „Црвено-црните“ пак згрешија во нападот, а гостите казнија преку Родин кој даде гол за 17-18.

Ристовски симна уште еден зицер на Нексе, а потоа Чупиќ реализираше од пенал за 18-18. На десетина минути до крајот гостите поведоа со 19-21 и беше јасно дека ќе се оди по жица.

Јагањац искористи едно невнимание кај вардарци и зголеми на 20-23, а Јагуриновски не успеа да погоди по тајм-аутот на Алушовски. Беше 22-24 со мини серијата од два гола на Вардар, пред Нексе пак да згреши.

Валчак изнуди пенал кој го реализираше Чупиќ за 23-24 и драма во последните две минути. Јагањац погоди за 23-25, а Валчак врати на минус еден. Уште еднаш истите двајца стрелаа за 25-26 и останаа шест секунди до крајот, а Нексе не погоди и Вардар се пласираше на завршниот турнир.

Најдобри стрелци кај Вардар беа Дисингер и Чупиќ со по пет гола, а кај Нексе се истакнаа Јагањац со шест и Пешиќ со пет гола. Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во салата „Вишник“ во Задар од 4 до 6 септември.