Ракометарите на Вардар и на Металург денеска ќе имаат тешки гостувања во рамки на Европските купови. Ги очекуваат натпревари против Келце и Горење во Лигата на шампионите и во Купот на ЕХФ каде што ќе треба да одговорат на предизвикот и да се борат за триумф.
За Вардар ова е дуел од 8. коло од Групата Б. После ремито на средбата минатата сабота денеска ќе се направи обид да се дојде до подобар резултат, но јасно е дека ќе биде максимално тешко бидејќи Келце на домашен терен ќе биде сосема поинаков ривал.
Металург, пак, ќе има исто така тешка средба на која ќе мора да се обиде да даде максимум на теренот. Потребно е да се одигра од првата до последната минута на високо ниво за да може на реваншот да се има олеснета задача.
Јасно е дека и двете гостувања ќе бидат предизвик и дека ќе мора да се одигра одлично за да се обезбеди добар резултат.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
10:00ч
ХРАНИЦЕ – КОПРИВНИЦЕ (Чешка Екстра лига)
СТЕАУА – ЧСМ ФОЧАНИ (Романија 1)
12:00ч
СТ. ПЕТЕРСБУРГ – АЕРОПОС ЕДЕСА (Челенџ куп)
БНТУ МИНСК – ГРАНОЛЕРС (Челенџ куп, жени)
ЖАЛГИРИС – РУДАР (Челенџ куп, жени)
13:00ч
РОСТОВ ДОН – ЧСМ БУКУРЕШТ (Лига на шампиони, жени)
14:00ч
ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – ГОГ (Лига на шампиони)
ТОНДЕР – СКОВБАКЕН (Данска 2)
БЈЕРИНГБРО – РОДОВРЕ (Данска 2, жени)
ДХГ – СТЈЕРНЕН (Данска 2, жени)
ЛАДА ТОЉАТИ – ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД (Куп на ЕХФ, жени)
14:30ч
РОСКИЛД – РИНГСТЕД (Данска 2, жени)
15:00ч
ХОЈ – ОДЕР (Данска 2)
ЧУРГО – НИМ (Куп на ЕХФ)
16:00ч
МАЛМЕ – ФУКСЕ БЕРЛИН (Куп на ЕХФ)
ВАЦИ – КАСТАМОНУ (Куп на ЕХФ, жени)
ДОБЕЛЕС ТЕНАКС – ПОТАИСА ТУРДА (Челенџ куп)
КАУНО АЗУЛАС – ХАЛДЕН (Челенџ куп)
СТ. ХАЛВАРД – ФИЛИНГЕН (Норвешка 1)
ПЕЛИСТЕР – СТРУГА (Македонија, Супер лига)
16:10ч
ЕСБЈЕРГ – АРХУС (Данска 1)
16:30ч
ЗАБЖЕ – МАГДЕБУРГ (Куп на ЕХФ)
17:00ч
ЛОВОСИЦЕ – ФРИДЕК МИСТЕК (Чешка Екстра лига)
РОСКИЛДЕ – РИНГСТЕД (Данска 2)
РАМНИЦУ ВЛЧЕА – БРЕСТ (Лига на шампиони, жени)
ТУРИНГЕР – АСТРАХАНОЧКА (Куп на ЕХФ, жени)
ГРАЦ – ВЕРИЈА (Челенџ куп, жени)
БАКАУ – ВАСЛУИ (Романија 1)
17:30ч
ВЕСПРЕМ – МЕШКОВ БРЕСТ (Лига на шампиони)
ПРОЛЕТЕР – ШАМОТ (Србија Супер лига)
ФЕРАРА – БРИКСЕН (Челенџ куп, жени)
ВАРДАР – ОВЧЕ ПОЛЕ (Македонија, Женска лига)
18:00ч
КЕЛЦЕ – ВАРДАР (Лига на шампиони)
ДУБРОВНИК – СЕСВЕТЕ (Хрватска, Премиер лига)
КИКИНДА – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија Супер лига)
ШВАЦ – АОН ФИВЕРС (Австрија 1)
ЈИЦИН – МАЛОМЕРИЦЕ (Чешка Екстра лига)
НЕКСЕ – БЕНФИКА (Куп на ЕХФ)
ШИОФОК – НАНТ (Куп на ЕХФ, жени)
ДРАМЕН – ДИКЕН (Челенџ куп)
ПОВАШКА БИСТРИЦА – СТАВРОПОЛ (Челенџ куп)
РАМАТ ХАШАРОН – ОДЕСА (Челенџ куп)
ВАЛУР – БРЕГЕНЦ (Челенџ куп)
ХАЏИЧИ – МАДЕИРА (Челенџ куп, жени)
ШОМБАТЕЛИ – МОСОНМАЃАРОВАР (Унгарија 1, жени)
18:30ч
КАЊАС – БЕНИДОРМ (Шпанија Асобал)
ПУЕРТО САГУНТО – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)
ЖЕЛЕЗНИЧАР – КАРВИНА (Челенџ куп)
РАДОВИШ – БУТЕЛ СКОПЈЕ (Македонија, Супер лига)
ПРОЛЕТ – МЕТАЛУРГ 2 (Македонија, Супер лига)
КУМАНОВО – МЕТАЛУРГ (Македонија, Женска лига)
19:00ч
ВИНКОВЦИ – УМАГ (Хрватска, Премиер лига)
ЗАМЕТ – БЈЕЛОВАР (Хрватска, Премиер лига)
РИБНИЦА – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)
СПАРТАК ВОЈПУТ – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига)
ФЕРЛАХ – В. ВИЕНА (Австрија 1)
БУДУЌНОСТ – БИТИГХАЈМ (Лига на шампиони, жени)
ЛА РИОХА – БОХОЛТ (Куп на ЕХФ)
МЕЛСУНГЕН – ОЛИМПИЈАКОС (Куп на ЕХФ)
ЈАГОДИНА -ДЕБРЕЦЕН (Куп на ЕХФ, жени)
ХУРИ – АЛИНГСАС (Челенџ куп)
МАКАБИ РИШОН – КРИВАЈА (Челенџ куп, жени)
19:15ч
КРИСТИЈАНСАНД – ПОДРАВКА (Лига на шампиони, жени)
19:30ч
ВАРАЖДИН – ПОРЕЧ (Хрватска, Премиер лига)
МЕЦ – ФЕРЕНЦВАРОШ (Лига на шампиони, жени)
20:00ч
ГОРЕЊЕ – МЕТАЛУРГ (Куп на ЕХФ)
БАРСЕЛОНА – АЛБОРГ (Лига на шампиони)
УР. ЛОКА – КРКА (Словенија 1)
НОВИ ПАЗАР – ДУБОЧИЦА (Србија Супер лига)
БЕЗАНСОН – ОДЕНЗЕ (Куп на ЕХФ, жени)
ЧАИР – СПАРТАК (Македонија, Женска лига)