На списокот на натпревари денеска има поголем број на интересни дуели, но еден го добива вниманието бидејќи ќе донесе двобој на двајца македонски репрезентативци.
Со почеток од 20:30 часот во Бундес лигата на терен ќе се најдат Жарко Пешевски и Филип Кузмановски. Тие ќе се соочат во Штутгарт, а таму ќе недостига голманот Битер кој е позитивен на Ковид 19.
Покрајовој дуел денеска во Германија настап има и Мартин Томовски.
За денеска се најавени и две заостанати средби од Супер машката лига. Прво на терен се Еурофарм Пелистер 2 и Прилеп, а потоа и Радовиш и Јуниор Кисела Вода.
Изборот од денешните дуели можете да го видите во продолжение.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
12:00ч
ПУЕНТЕ ХЕНИЛ – БАРСЕЛОНА (Шпанија, Асобал)
ПОРТО – ХОРТА (Португалија 1)
ВИТОРИЈА – СПОРТИНГ (Португалија 1)
СУНГУЛ – КРАСНОДАР (Русија Супер лига)
12:30ч
АВАНКА – БРАГА (Португалија 1)
БОА ХОРА – БОАВИСТА (Португалија 1)
МАЈА ИСМАИ – БЕЛЕНЕНСЕС (Португалија 1)
13:00ч
МУРАТПАША – ФЕРИЗАЈ (Европски куп, жени)
ЛУЧ – ДИНАМО ВОЛГОГРАД (Куп на Русија, жени)
13:30ч
СКАНДЕРБОРГ – РАНДЕРС (Данска 1, жени)
15:00ч
ОДЕСА – ГРАЧАНИЦА (Европски куп)
Р. КОКС – ДРАГУНАС (Европски куп)
РУДАР – ГРУДЕ (Европски куп, жени)
15:30ч
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – ПРИЛЕП (Македонија, Супер машка лига)
АЛИНГСАС – КРИСТИЈАНШТАД (Шведска 1)
16:00ч
ЧСМ БУКУРЕШТ – КРИМ МЕРКАТОР (Лига на шампиони, жени)
ПОДРАВКА – БРЕСТ (Лига на шампиони, жени)
16:10ч
СКАНДЕРБОРГ – ГОГ (Данска 1)
16:15ч
ЉУБЉАНА – ТРЕБЊЕ (Словенија 1)
16:30ч
СОНДЕРЈИСКЕ – БЈЕРИНГБРО СИЛКЕБОРГ (Данска 1)
17:00ч
МОНПЕЛЈЕ – СЕСОН (Франција 1)
НИМ – ПСЖ (Фарнција 1)
ВИЉА ДЕ АРАНДА – АТЛ. ВАЉАДОЛИД (Шпанија, Асобал)
БУДАКАЛАШ – ОРОШАЗИ (Унгарија 1)
ТУН – СУР (Швајцарија 1)
18:00ч
РАЈН НЕКАР – ЛЕМГО (Германија Бундес лига)
ЦЕЛЈЕ – КОПЕР (Словенија 1)
ДУБОЧИЦА – ЦРВЕНКА (Србија 1)
КИКИНДА – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија 1)
АЛПЛА ХАРД – В. ВИЕНА (Австрија 1)
БУДУЌНОСТ – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Лига на шампиони, жени)
ТУРИНГЕР – БЛОМБЕРГ (Европска лига, жени)
ГОРЕЊЕ – СИЕНА (Европски куп)
ЕЛЧЕ – ГРАНОЉЕРС (Европски куп, жени)
18:30ч
СЛОВАН – ДОБОВА (Словенија 1)
ПУЕНТЕ САГУНТО – АНАИТАСУНА (Шпанија, Асобал)
18:45ч
МАРИБОР – Ј. ОРМОЖ (Словенија 1)
19:00ч
СЕСВЕТЕ – УМАГ (Хрватска, Премиер лига)
ГРАДЕЦ – У. ЛОКА (Словенија 1)
ИЗОЛА – РИБНИЦА (Словенија 1)
ОБИЛИЌ – ЖЕЛЕЗНИЧАР (Србија 1)
РУДАР КОСТОЛАЦ – РАДНИЧКИ (Србија 1)
ШАМОТ – НОВИ ПАЗАР (Србија 1)
СПАРТАК – ПАРТИЗАН (Србија 1)
МОРАЦО КАЊАС – ХУЕСКА (Шпанија, Асобал)
БАРНБАХ – ФЕРЛАХ (Австрија 1)
БЕРН – СТ. ГАЛЕН (Швајцарија 1)
ЕНДИНГЕН – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН (Швајцарија 1)
19:30ч
ГРАЦ – БРЕГЕНЦ (Австрија 1)
20:00ч
ЦИСНЕ – БИДАСОА ИРУН (Шпанија, Асобал)
АОН ФИВЕРС – ЛИНЦ (Австрија 1)
МРК СЛОГА – ЧСМ БУКУРЕШТ (Европски куп)
РАДОВИШ – ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА (Македонија, Супер машка лига)
20:30ч
ЛУДВИГСХАФЕН – ЕРЛАНГЕН (Германија Бундес лига)
ШТУТГАРТ – ХАНОВЕР (Германија Бундес лига)
21:00ч
КУЕНКА – ГВАДАЛАХАРА (Шпанија, Асобал).