Јуниорите успешно го положија тестот, со победи го дочекуваат ЕХФ-шампионатот

Репрезентативците на Македонија до 20 години има викенд за одмор, а потоа од понеделник влегува во финиш на подготовките пред стартот на ЕХФ-шампионатот в петок во салата во СЦ „Борис Трајковски“.

300x250

Селекторот Данило Брестовац може да биде задоволен од прикажаното од ракометарите на двете контроли против Црна Гора бидејќи после победата на првиот меч од 31:28 беше забележан триумф и на вториот дуел од 29:27.

Македонија имаше одлично второ полувреме, а особено добро одигра во завршницата од првиот дел. Црна Гора поведе со 12:8, но тука дојде до далеку подобра игра од Македонија и беше 14:15 на паузата. Потоа во вториот дел комплетно беше сменет текот и Македонија успеа да поведе, а во финишот и да ја зачува оваа предност од два гола за победа.

Дури четворица ракометари успеаја да постигнат до по четири гола на овој дуел. Димитриоски, Танкоски, Јагуриновски и Серафимов беа лидери на теренот во нападот и одлично успеаја да се снајдат пред голот на противникот.

ПРВ НАТПРЕВАР

МАКЕДОНИЈА – ЦРНА ГОРА    31:28 (12:12)

Димитриоски 7, Јагуриновски 7, Шилегов 5, Танкоски 4, Андонов 2, Мишевски 2, Петровски 2, Арсеновски 1, Серафимов 1.

ВТОР НАТПРЕВАР

МАКЕДОНИЈА – ЦРНА ГОРА    29:27 (14:15)

Димитриоски 5, Петровски 5, Јагуриновски 5, Серафимов 5, Арсеновски 3, Димитровски 3, Шилегов 2, Мишевски 1.