Швеѓанката не мрда од Романија: Гулден уште две години во ЧСМ Букурешт

Шведската репрезентативка Изабел Гулден, го продолжи договорот со европскиот првак ЧСМ Букурешт за уште две сезони. Таа пристигна во романската престолнина во летото 2015 година и уште првата година ја освои европската титула со ЧСМ, како домашните титули во шампионатот, Купот и Супер Купот. 27-годишната ракометарка ја продолжи одличната форма и оваа сезона, иако на тимот на му оди баш најдобро.

„Решив да останам во ЧСМ и во следните две години бидејќи навистина ми се допаѓа тука. Дојдов од Виборг со цел да освојувам титули, а тоа го направив уште во првата сезона и сега сакам повеќе. Фановите се неверојатни.“ – изјави Гулден.

Пред да дојде во ЧСМ Букурешт, Гулден беше дел од данскиот Виборг и шведскиот Савехоф.