Финишира и ЕХФ купот меѓу домаќините и актуелниот првак

Селекцијата на Шпанија која во јануари ќе треба да ја брани круната освоена во 2018 година на шампионатот во Хрватска за време на квалификациите игра средби против трите домаќини, па практично беше одиграна група која немаше квалификациско значење.

И тука исто како и во квалификациите натпреварите финишираат до недела, а од денеска до недела меч ќе нема само в петок.

Први на терен денеска излагаат Шпанија и Шведска и ова ќе биде меч кој може да реши многу работи. Ако Шпанците победат остануваат во трка за првото место. Во спротивно, Норвежаните добиваат одлична позиција за да останат на највисокото место во групата.

ЕХФ КУП 2020

5.КОЛО

СРЕДА, 12 ЈУНИ

21:00ч

ШПАНИЈА – ШВЕДСКА

ЧЕТВРТОК, 13 ЈУНИ

20:25ч

АВСТРИЈА – НОРВЕШКА

6.КОЛО

САБОТА, 15 ЈУНИ

19:15ч

НОРВЕШКА – ШПАНИЈА

НЕДЕЛА, 16 ЈУНИ

17:00ч

ШВЕДСКА – АВСТРИЈА

ТАБЕЛА: 1. Норвешка 8 боа (138:114); 2. Шпанија 6 (122:115); 3. Шведска 2 (115:128); 4. Австрија 2 (122:140)