ТРАНСФЕРИ СУПЕРЛИГА МАКЕДОНИЈА -2017/2018-

Иако поголемиот број од европските екипи го затворија својот ростер, македонските екипи се најактивни летниот период, кога се очекува да ги комплетираат своите состави. Секако има и исклучоци, па македонскиот и европски првак Вардар веќе одамна го затвори ростерот, додека вицепрвакот Металург иако го доби посакуваниот изглед сè уште е отворен за потенцијални промени во составот.

Останатите екипи ги промовираа новите засилувања, но списокот не е комплетиран, особено кај оние екипи чии амбиции се врзани за плеј-аут фазата во македонската суперлига и борбата за опстанок меѓу елитата.

Во продолжение е списокот на екипи и нивните промени за наредната сезона, кој ќе се обновува секоја седмица до почетокот на новата сезона. За сите актуелни новости и евентуални трансфери, читајте 24Ракомет.

ВАРДАР

Вардар Пристигнуваат Заминуваат
Даинис Криштопанс (Мешков Брест) Алекс Душебаев (Киелце)
Мартин Поповски (Вардар Јуниор) Александар Деревен (Москва)
Даниел Ѓоргески (Вардар Јуниор) Петар Ангелов (Анталија)
Тоше Ончев (Вардар Јуниор)

МЕТАЛУРГ

Металург Пристигнуваат Заминуваат
Никола Даниловски (Пелистер) Немања Младеновиќ (Констанаца)
Мице Шилегов (Металург 2) Предраг Вејин (непознато)
Милан Лазаревски (Металург 2) Милош Драгаш (Одорхеи)
Марио Танкоски (Металург 2) Немања Обрадовиќ (Висла Плоцк ?)
Димитар Димитриоски (Металург 2) Никола Костески (Селкаспор)
Анте Токиќ (Вараждин) Мартин Марчец (Битегхајм)
Божо Анѓелиќ (Цегледи) Горан Печенковски (непознато)
Јануш Лапајне (ПСЖ) Амин  Јусуфинеџад (Погон Шчечин)
Лука Стојановиќ (Талент Плзен) Марко Нелоски (Металург 2)
Халил Јагањац (ПСЖ ?)
Никола Ивановиќ (Партизан ?)

ПЕЛИСТЕР

Пелистер Пристигнуваат Заминуваат
Теимураз Орјоникидзе (Прилеп) Никола Даниловски (Пелистер)
Филип Лазаров (Темишвар) Борјан Маџовски (Борец Велес)
Милош Рајчиќ (Рудар Костолац) Ристо Вујачиќ (Рибница)
Жарко Чуриќ (Дубрава) Павле Павловиќ (непознато)
Милош Ивиќ (Црвенка) Пеце Рајатовски (непознато)
Михајло Митиќ (Талент Плзен) Андреј Маркудов (Радовиш)
Вељко Давидовиќ (Бидасоа Ирун) Ивица Лазаревски (Борец Велес)
Горан Раковиќ (Нови Пазар) Константин Вешоски (непознато)
Александар Босеовски (Охрид) Иван Тасески (Охрид)
Томи Јагуриновски (Еурофарм Работник) Златко Велјановски (крај на кариера)

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК

Еурофарм Работник Пристигнуваат Заминуваат
Гоце Ојлески (Одорхеи) Андреј Капал (непознато)
Филип Ивановски (Вардар Јуниор) Сантијаго Москера (АДА Маиа)
Марко Чампар (Сату Маре) Ашраф Адли (Валанс)
Лука Ковачевиќ (Арендал) Серхио Барош (Нилуфер Бурса)
Мартин Јовановски (Прилеп ?)
Игор Арсиќ (Дикеас)
Томи Јагуриновски (Пелистер)
Игор Илиевски (Германија ?)

ОХРИД

Охрид Пристигнуваат Заминуваат
Дервиш Бирдахиќ (Аеропос) Дарко Јанев (непознато)
Томислав Кљаиќ (Јозгат Бозокспор) Слободан Новаковиќ (Струга)
Мартин Ивановски (младински тим) Валетино Белевски (Струга)
Даниел Андоновски (младински тим) Аце Трифуновски (непознато)
Наум Костов (младински тим) Александар Босеовски (Пелистер)
Иван Тасески (Пелистер)

БОРЕЦ ВЕЛЕС

Борец Велес Пристигнуваат Заминуваат
Кирил Колев (Пелистер) Дарко Димитриевски (Металург)
Борјан Маџовски (Пелистер) Стефан Трајковски (Пролет)
Ивица Лазаревски (Пелистер)

ПРИЛЕП

Теимураз Орјоникидзе (Пелистер)
+
Мартин Јовановски (Еурофарм Работник ?)
Алија Амзоски (Вардар 2 ?)

РАДОВИШ

Стефан Чизмовиќ (непознато)
Игор Милосављевиќ (Бутел)
Влатко Јовчевски (Пролет)

+

Мирко Мајиќ (Борац Бања Лука)
Милан Левов (повратник суспензија)
Андреј Маркудов (Радовиш)

ПРОЛЕТ

Бојан Николовски (Бутел?)
+
Стефан Трајковски (Борец)
Влатко Јовчевски (Радовиш)

*ВАРДАР ЈУНИОР*

Даниел Ѓорѓески (Вардар)
Мартин Поповски (Вардар)
Тоше Ончев (Вардар)
Филип Ивановски (Еурофарм Работник)
Мартин Манасков (Пролет?)
Иван Ангелов (непознато)
+

МЕТАЛУРГ 2

Димитар Димитриоски (Металург)
Марио Танкоски (Металург)
Милан Лазаревски (Металург)
Мице Шилегов (Металург)

+

Глигор Гајиќ (Работнички)
Марко Нелоски (Металург)

#МЛАДОСТ БОГДАНЦИ#

+


*Вардар Јуниор ќе претрпи големи промени, а нови ракометари ќе дојдат од тимот на Вардар 2 кој се натпреварува во македонската прва лига*
#Неизвесен е стартот на Младост Богданци во македонската Супер Лига, како дел од причините е наведен финансискиот аспект #