Татран Прешов потпиша со ракометар на ПСЖ

Татран Прешов потпиша со доскорашниот младински ракометар на Париз Сен Жермен Афана Гатин кој игра на позицијата десен бек. Ова се очекува да биде огромно засилување за словенечкиот шампион за наредната сезона, кој пред неколку дена се засили и со Мартин Страновски кој дојде од Ергланген. Гатин со Прешов потпиша договор на две години со кој ќе се обидат да бидат далеку поконкурентни во  Сеха Лигата.

Генереалниот менаџер на Татран Прешов, Мирослав Беники смета Гатин е огромен талент и ќе биде големо засилување за словаците.

“ Гатин е висок 197 сантиментри, а веќе подолго време го следевме и можам да кажам дека е ракметар на кој му претстои блескава индина. Ова како и за нас така и за него е голем предизвик, бидејќи за прв пат ќе настапува надор од Франција.“

Прешов сезонава на само едно коло до крајот се наоѓаат на шестото место во Сеха Лигата и се без шанси за пласман на Ф4 турнирот кој ќе се одржи во Скопје.