Светско првенство, 1. коло: Македонија меѓу петте селекции со највисока победа

Првите два дена од Светското првенство во Германија и во Данска финишираа и веќе е комплетирано првото коло со што репрезентациите може да се подготвуваат за следните предизвици на Мундијалот.

Денеска беа доиграни сите средби од 1. коло откако вчера беа одиграни првите два дуели, па сега е појасна сликата кои селекции тргнаа најдобро.

Имаше два нерешени дуели, едно големо изненадување од Ангола, а Македонија е меѓу петте репрезентации кои забележаа највисоки победи во првото коло.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО 2019

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГРУПА А

КОРЕЈА – ГЕРМАНИЈА  19:30

СРБИЈА – РУСИЈА           30:30

БРАЗИЛ – ФРАНЦИЈА   22:24

ГРУПА Б

ЈАПОНИЈА – МАКЕДОНИЈА       29:38

ИСЛАНД – ХРВАТСКА   27:31

БАХРЕИН – ШПАНИЈА  23:33

ГРУПА Ц

ЧИЛЕ – ДАНСКА              16:39

САУДИСКА АРАБИЈА – АВСТРИЈА          22:29

ТУНИС – НОРВЕШКА     24:34

ГРУПА Д

АНГОЛА – КАТАР            24:23

АРГЕНТИНА – УНГАРИЈА             25:25

ЕГИПЕТ – ШВЕДСКА       24:27