Последните два освојувачи на Лигата на шампионите ја отвораат новата сезона

Новата сезона во Лигата на шампионите не можеше да стартува на подобар начин освен со пресметка меѓу двете екипи кои дојдоа до тронот во Лигата на шампионите во последните две сезони.

Монпелје треба да биде домаќин на Вардар во периодот од 12 до 16 септември, а ова ќе биде голем тест и за двете екипи за подготвеноста за новата сезона. Ќе има што да се види на теренот, но јасно е дека тимовите кои славеа во 2017 и 2018 година во Келн сега можат да ги проверат квалитетите на дело.

Покрај тоа што ќе ја отворат сезоната овие два тима и ќе ги затворат средбите од групната фаза во Скопје, а тоа треба да се случи дури на почетокот на март во 2019 година.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

 1. КОЛО (12-16.09.2018)

Монпелје – Вардар

 1. КОЛО (19-23.09.2018)

Вардар – Кристијаштад

 1. КОЛО (26-30.09.2018)

Веспрем – Вардар

 1. КОЛО (03-07.10.2018)

Вардар – Рајн Некар

 1. КОЛО (10-14.10.2018)

Келце – Вардар

 1. КОЛО (03-04.11.2018)

Вардар – Мешков Брест

 1. КОЛО (07-11.11.2018)

Вардар – Барселона

 1. КОЛО (14-18.11.2018)

Барселона – Вардар

 1. КОЛО (21-25.11.2018)

Мешков Брест – Вардар

 1. КОЛО (28.11 – 02.12.2018)

Вардар – Келце

 1. КОЛО (06-10.02.2019)

Рајн Некар – Вардар

 1. КОЛО (13-17.02.2019)

Вардар – Веспрем

 1. КОЛО (20-24.02.2019)

Кристијанштад – Вардар

 1. КОЛО (27.02 – 03.03.2019)

Вардар – Монпелје