Македонија отпатува на игрите во Тарагона

Репрезентациите на Македонија и во машка и во женска конкуренција денеска отпатуваа за Шпанија каде од сабота почнуваат со битката за што е можно подобар резултат на Медитеранските игри во Тарагона.

И двете селекции е со изменети состави во однос на квалификациите, но имаат ракометари и ракометарки кои може да одговорат на она што ќе го бараат од нив селекторите.

Првите средби ќе ги имаат в сабота кога стартува групната фаза. И во двете конкуренции во 1. коло се игра против селекцијата на Турција.