ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Сара Ристовска и годинава ќе игра против Ѓер

300x250

После пет години постојано учество на Ф4 турнирите во Лигата на шампионите во женска конкуренција годинава првпат ќе го нема тимот на Вардар меѓу екипите кои ќе разигруваат за пласман на Ф4 турнирот во Будимпешта.

До завршниот турнирот во Будимпешта ќе бидат одиграни 100 средби, а во нив ќе учествуваат 16 екипи и уште шест други кои ќе ги завршат битките во квалификациите.

Има четири интересни групи за првата фаза, а шампионот Ѓер доби група во која е голем фаворит. Една ракометарка  која беше дел од Вардар ќе може и следната година да игра против Ѓер, а тоа е сара Ристовска, која ќе игра за Крим Меркатор.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ЖЕНИ

ГРУПА А

БУДУЌНОСТ (Црна Гора)

МЕЦ (Франција)

ОДЕНЗЕ (Данска)

ЛАРВИК (Норвешка)

ГРУПА Б

РОСТОВ ДОН (Русија)

КОПЕНХАГЕН (Данска)

САВЕХОФ (Шведска)

БРЕСТ (Франција)

ГРУПА Ц

ЃЕР (Унгарија)

ТУРИНГЕР (Германија)

КРИМ МЕРКАТОР (Словенија)

ГРУПА 2 – квалификации

ГРУПА Д

ЦСМ БУКУРЕШТ (Романија)

КРИСТИЈАНСАНД (Норвешка)

ФТЦ РАИЛ КАРГО (Унгарија)

ГРУПА 1 – квалификации