Лига на шампиони, жени: Тежок викенд за Ристовска и Саздовска

На средбите од 5. коло во Лигата на шампионите во женска конкуренција се очекуваат интересни двобои, а веќе полека ќе се формираат и новите групи во кои ќе се најдат 12 од 16 екипи кои во моментов се дел од Лигата на шампионите.

Сара Ристовска и Јована Саздовска имаат тешки противници и тешко ќе можат до бодови.

Ристовска со Крим Меркатор го пречекува фаворитот Ѓер и тука ќе треба многу за да се дојде до поени. Саздовска, пак, со тимот на Турингер гостува кај екипата на Подравка, а шампионот на Хрватска на домашен терен секако ќе влезе со повеќе шанси за триумф.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ЖЕНИ

ДВОЈКИ ЗА 5. КОЛО

ГРУПА А

САБОТА, 10.11.2018

15:15ч

ЛАРВИК – МЕЦ

НЕДЕЛА, 11.11.2018

15:10ч

ОДЕНЗЕ – БУДУЌНОСТ

ТАБЕЛА: 1.Одензе 5 бода (107:98); 2. Мец 5 (94:86); 3. Будуќност 4 (100:95); 4. Ларвик 2 (91:113).

ГРУПА Б

САБОТА, 10.11.2018

15:00ч

БРЕСТ – КОПЕНХАГЕН

НЕДЕЛА, 11.11.2018

16:30ч

САВЕХОФ – РОСТОВ ДОН

ТАБЕЛА: 1. Ростов Дон 7 (116:96); 2. Брест 5 (130:114); 3. Копенхаген 4 (114:107); 4. Савехоф 0 (96:139).

ГРУПА Ц

САБОТА, 10.11.2018

15:00ч

КРИМ МЕРКАТОР – ЃЕР

НЕДЕЛА, 11.11.2018

18:00ч

ПОДРАВКА – ТУРИНГЕР

ТАБЕЛА: 1. Ѓер 8 (141:100); 2. Крим Меркатор 5 (104:106); 3. Подравка 3 (102:113); 4. Турингер 0 (96:124).

ГРУПА Д

НЕДЕЛА, 11.11.2018

14:30ч

ФТЦ РАИЛ КАРГО – ЦСМ БУКУРЕШТ

17:00ч

БИТИГХАЈМ – КРИСТИЈАНСАНД

ТАБЕЛА: 1. ФТЦ Раил Карго 6 (119:117); 2. ЦСМ Букурешт 4 (119:119); 3. Кристијансанд 3 (111:109); 4. Битигхајм 3 (112:116).