ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Дербито во Веспрем, главното, сепак, утре во „Јане Сандански“

Денеска се играат дел од средбите во Лигата на шампионите, а главниот меч е меѓу екипите на Веспрем и Кил. Ова е дерби на колото и се работи за средба од истата група каде што е и Вардар.

Веспрем влага со улогата на фаворит против Кил, но сосема извесно е дека ова нема да биде лесен натпревар и дека на теренот ќе се види интересна пресметка. Сигурно ќе има што да покажат и двете екипи, а нијанси ќе одлучуваат за победникот.

Има уште интересни средби, но ова е мечот на денот.

Сепак, за нас најинтересното доаѓа утре од 17 часот кога на терен излагаат Вардар и Порто во СЦ „Јане Сандански“. Тоа е првиот натпревар за Вардар на домашен терен сезонава во Лигата на шампионите така што тоа е и шансата за да се дојде до нова победа.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – МАЖИ

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 2. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ЕЛВЕРУМ              26:19

Сван 6, Јоханесон 5, Гоља 4 – Гудјонсон 7, Хенеберг 3, Сандел 3

САБОТА, 21 СЕПТЕМВРИ

20:00ч

БАРСЕЛОНА – ЦЕЛЈЕ

НЕДЕЛА, 22 СЕПТЕМВРИ

16:50ч

АЛБОРГ – ППД ЗАГРЕБ

19:00ч

ПСЖ – ПИК СЕГЕД

ТАБЕЛА: 1. Флензбург 4 бода (51:43); 2. Алборг 2 (34:24); 3. ПСЖ 2 (37:29); 4. Пик Сегед 2 (31:28); 5. Целје 0 (24:25); 6. Барселона 0 (28:31); 7. ППД Загреб 0 (29:37); 8. Елверум 0 (43:60).

ГРУПА Б

САБОТА, 21 СЕПТЕМВРИ

17:30ч

ВЕСПРЕМ – КИЛ

18:30ч

МЕШКОВ БРЕСТ – МОНПЕЛЈЕ

НЕДЕЛА, 22 СЕПТЕМВРИ

17:00ч

ВАРДАР – ПОРТО

20:00ч

КЕЛЦЕ – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ

ТАБЕЛА: 1. Веспрем 2 бода (40:28); 2. Вардар 2 (33:31); 3. Порто 2 (27:25); 4. Келце 1 (30:30); 4. Кил 1 (30:30); 6. Монпелје 0 (31:33); 7. Мешков Брест 0 (25:27); 8. Мотор Запорожје 0 (28:40).

ГРУПА Ц

САВЕХОФ – ЕУРОФАРМ РАБОТНИК      25:24

Карлсон 5, Сунајко 5, Берлин 3 – Јотиќ 8, Ѓукиќ 4, Маџовски 3

САБОТА, 21 СЕПТЕМВРИ

16:00ч

БИДОА ИРУН – КОКС

19:30ч

СПОРТИНГ – ТАТРАН ПРЕШОВ

ТАБЕЛА: 1. Савехоф 4 бода (55:49); 2. Бидасоа Ирун 2 (25:23); 3. Спортинг 2 (30:29); 4. Еурофарм Работник 0 (53:55); 5. Татран Прешов 0 (23:25); 6. Кокс 0 (25:30).

ГРУПА Д

ДИНАМО БУКУРЕШТ – КРИСТИЈАНШТАД         28:25

Асолтанеи 6, Алуини 5, Банур 4 – Хален 5, Хринц 4, Гудмундсон 4

САБОТА, 21 СЕПТЕМВРИ

15:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН

НЕДЕЛА, 22 СЕПТЕМВРИ

15:10ч

ГОГ – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 3 бода (56:53); 2. ГОГ 2 (33:24), 3. Чеховски медведи 2 (25:23); 4. Кадетен Шафхаузен 1 (28:28); 5. Висла Плоцк 0 (23:25), 6. Кристијанштад 0 (49:61).