Куп на Македонија: Томовски броеше до 20, Металург не виде мака со Пролет

Ракометарите на Металург се вторите финалисти во групата 1 од четвртфиналето на Купот на Македонија, откако избраниците на Лино Червар славеа убедлива победа над Пролет со 18:36. Кај македонскиот вицепрвак по повеќемесечна пауза се врати и повреденото лево крило Мартин Марчец, а шанса доби и Горан Печенковски.

Пролет поведе на стартот преку Доне Мајнов, беше неизвесно до 3:3, а потоа играа само домашните. Направија серија за 3:8 преку Обрадовиќ, Младеновиќ и Пешевски и до крајот на полувремето само ја зголемуваа предноста за 8:18.

Во вториот дел, иако шанса добија повеќемина ракометари во двете екипи, сепак во однос на резултатот, ништо не се смени за конечни 18:36. Голманот на Металург кој бранеше сите 60 минути, забележа 20 интервенции.

[…] 1, Полуфинале: Пролет – Металург 18:36 Македонија ЃП – Прилеп […]

3. Куп на Македонија: Пелистер преку Вардар Јуниор до нов градски дуел со Работник | 24 РАКОМЕТ

4. Куп на Македонија: Прволигаш елиминира суперлигаш | 24 РАКОМЕТ

5. Куп на Македонија: Раотнички загуби од Струга | 24 РАКОМЕТ

6. Куп на Македонија: Работнички загуби од Струга | 24 РАКОМЕТ

7. Куп на Македонија: Охрид не виде мака со Металург 2, следува „езерска“ пресемтка со Струга | 24 РАКОМЕТ

8. Куп на Македонија: Радовиш ја одработи полуфиналната задача, ќе чека на Вардар | 24 РАКОМЕТ

9. Куп на Македонија: Пелистер веќе не владее со Битола, Работник ќе дебитира на Ф4 | 24 РАКОМЕТ

10. Куп на Македонија: Охрид им се придружи на Металург и Работник на Ф4 | 24 РАКОМЕТ

[…] 1, Полуфинале: Пролет – Металург 18:36 Македонија ЃП – Прилеп 38:43 Финале: Металург – Прилеп […]