Интервју Младен Ракчевиќ: Имав понуда да играм за Македонија

Го паметат како голем борец, бескопромисен играч за кого нема загубена топка, ниту предавање без разлика против кого игра. Црногорскиот интернационалец Младен Ракчевиќ беше гостин на ракометниот камп „Алушовски“, и секогаш е интересен соговорник.

Играше во двата скопски клубови, Вардар и Металург, тренери му беа и Веселин Вујовиќ и Лино Червар. Што мисли за двајцата?
Замина од Металург во време кога клубот беше во голема криза, но заминал со дигнат аглава и секому може да погледне во очи. Незнае дали и од Металург можат така да се однесуваат.

Ракчевиќ можеби ќе беше и македонски репрезентативец доколку своевремено ја прифател понудата да игра во „црвено-жолтиот“ дрес.
За себе смета дека „не е Роналдо“, а стигнал онаму само поради упорноста и пожртвуваноста покажувајќи дека работата секогаш носи резултати.

Во продолжение погледнете го интервјуто со Младен Ракчевиќ