ЕХФ го казни тренерот кој расплака ракометарка

Тренерот на Залау, Георге Тадичи во последните неколку денови е во центарот на вниманието, а откако ја расплака својата ракометарка на една средба од првенството на Романија следуваше казна од страна на ЕХФ.

300x250

Арбитражната комисија на Европската ракометна федерација му додели казна од забрана за седење на клупата на два меча поради испадите коишто ги имал на првиот дуел од Купот на ЕХФ меѓу екипите на Залау и Кастамону (29:28).

Реваншот ќе биде одигран денеска во Турција, а гостинките нема да ја имаат помошта на својот тренер, кој после испадите на првата средба кога имал големи протести против судиите од Италија, Марко ди Доменико и Лоренцо Форнасие ќе биде на „ладење“ од два меча.

Прашање е дали ќе има санкции и од клубот поради испадите кои ги имаше на домашна сцена.