Доленец и Гонзалес ја спасија Барселона

Ракометарите на Барселона спречија сензација на свој терен откако против Кристијанштад одиграа неизвесен натпревар во 2. коло. Тие се спасија од уште еден меч во кој можеше да дојде барем до поделба на пленот така што после 2. коло имаат три поени.

Херои во финишот беа Доленец и Гонзалес кои ја спасија Барса и донесоа триумф така што успеаја да ги остават работите на свое место.

Мало изненадување дојде во Загреб каде шампионот на Хрватска претрпе пораз од ПИК Сегед што само покажува дека ниту засилувањето на десен бек, Жарко Марковиќ не ги поправи многу работите.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – 2. КОЛО

РЕЗУЛТАТИ

ГРУПА А

РАЈН НЕКАР – ВИСЛА ПЛОЦК   31:27

ВАРДАР – НАНТ               27:23

БАРСЕЛОНА – КРИСТИЈАНШТАД            31:29

ППД ЗАГРЕБ – ПИК СЕГЕД           23:28

ГРУПА Б

ВЕСПРЕМ – ФЛЕНЗБУРГ               28:27

НЕДЕЛА, 24 СЕПТЕМВРИ

АЛБОРГ – ЦЕЛЈЕ              16:50ч

ПСЖ – БРЕСТ МЕШКОВ                17ч

КИЕЛЦЕ – КИЛ 18:30ч

ГРУПА Ц

ЕЛВЕРУМ – СКЈЕРН        27:32

ДИНАМО Б. – ГОРЕЊЕ 26:27

НЕДЕЛА, 24 СЕПТЕМВРИ

АДЕМАР – КАДЕТЕН      17ч

ГРУПА Д

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – МОНПЕЉЕ        24:28

НЕДЕЛА, 24 СЕПТЕМВРИ

МЕТАЛУРГ – БЕШИКАШ              17ч

СПОРТИНГ – МОТОР     19ч