ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Сите погледи насочени кон Македонија-Португалија

После вчерашниот ден за одмор денеска репрезентациите кои се дел од Светското првенство за кадети ќе играат натпревари од елиминациите. Најдобрите 16 се во осминфиналето кое стартува од 14 часот, а завршува доцна вечерва. Покрај тоа има натпревари и за пласман од 17. до 24. место.

Главниот меч е пресметката меѓу Македонија и Португалија. Селекцијата која дојде како замена на Мундијалот, а успеа да ги добие сите пет натпревари денеска ќе биде ривал на Македонија во осминафиналето. Ова е дуел на кој Македонија нема друг избор освен да го даде максимумот од првата до последната минута.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

09:30ч

ЧИЛЕ – КАНАДА (СП за кадети)

НИГЕРИЈА – БРАЗИЛ (СП за кадети)

11:45ч

БАХРЕИН – СРБИЈА (СП за кадети)

САУДИСКА АРАБИЈА – ТАЈВАН (СП за кадети)

14:00ч

АРГЕНТИНА – ГЕРМАНИЈА (СП за кадети)

ЕГИПЕТ – СЛОВЕНИЈА (СП за кадети)

16:00ч

ГОРЕЊЕ – МОТОР (Пријателска средба)

16:15ч

ХРВАТСКА – УНГАРИЈА (СП за кадети)

ИСЛАНД – ЈАПОНИЈА (СП за кадети)

18:30ч

ДАНСКА – ТУНИС (СП за кадети)

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА (СП за кадети)

19:00ч

КИЛ – ПСЖ (Пријателска средба)

19:30ч

ПОРТО – ШАМБЕРИ (Пријателска средба)

САВЕХОФ – ХАЛБИ (Пријателска средба)

20:30ч

МОНПЕЉЕ – БАРСЕЛОНА (Пријателска средба)

20:45ч

ПОРТУГАЛИЈА – МАКЕДОНИЈА (СП за кадети)

ШПАНИЈА – ШВЕДСКА (СП за кадети).