ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Нема европски купови, но има многу добри двобои

Овој викенд ќе мине без натпревари на меѓународна сцена, но затоа ќе донесе неколку возбудувања во домашните шампионати и тоа во голем дел од земјите низ Европа.

Денеска се играат интересни средби во Романија, Шпанија, Франција… но се игра и последното коло во Македонија каде се очекува промоција на последниот тим кој ќе си обезбеди плеј-оф. Оттаму ова ќе биде интересен ден, а изборот падна само на поинтересните шампионати бидејќи има голем број на дуели предвидени за денеска.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

10:00ч

КЛУЖ – ТЕМИШВАР (Романија 1)

РАПИД – БУСТРИЦА (Куп на Романија, жени)

14:00ч

БОРЕЦ – РАДОВИШ (Македонија, Супер лига)

14:15ч

ТЕМИШВАР – ЦСМ БУКУРЕШТ (Куп на Романија, жени)

15:30ч

СТЕАУА – ГАЛАЦИ (Куп на Романија, жени)

16:00ч

ИВРИ – ПСЖ (Лига куп на Франција)

КЕЛЦЕ – КАЛИШ (Полска 1)

АРГЕС – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Куп на Романија, жени)

ДЕСПИНА – КУМАНОВО (Македонија, Женска лига)

16:30ч

ЦСМ БУКУРЕШТ -КАЛАРАШ (Романија 1)

17:00ч

ПАРТИЗАН – КИКИНДА (Србија 1)

АУЕ – ЛИБЕК ШВАРТАУ (Германија, Бундес лига 2)

ЦСМ ФАГАРАС – СУЦЕАВА (Романија 1)

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ВАРДАР ЈУНИОР (Македонија, Супер лига)

ГЕВГЕЛИЈА – ПЕЛИСТЕР (Македонија, Женска лига)

17:30ч

СЕСВЕТЕ – ГОРИЦА (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

ЦСМ ФОЧАНИ – БАЈА МАРЕ (Романија 1)

18:00ч

РУДАН ЛАБИН – ВАРАЖДИН (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

ЗАМЕТ – РУДАР (Хрватска, Премиер лига, плеј-аут)

КРКА – МАРИБОР (Словенија 1)

БЕНИДОРН – КАЊАС (Шпанија, Асобал)

ВЕСТ ВИЕНА – ГРАЦ (Австрија 1, плеј-оф)

ЧЕГЛЕДИ – ЧУРГО (Унгарија 1)

ДАБАС – БУДАКАЛАШ (Унгарија 1)

ЃИНЃИШ – БАЛАТОНФУРЕДИ (Унгарија 1)

МЕЗОКОВЕСДИ – ФЕРЕНЦВАРОШ (Унгарија 1)

ВАШАШ – ЕГЕР (Унгарија 1)

ПЈОТРКОВИЈАНИН П. – ВИСЛА ПЛОЦК (Полска 1)

ШЧЕЦИН – АЗОТИ ПУЛАВИ (Полска 1)

18:30ч

МЕТАЛОПЛАСТИКА – ПАНЧЕВО (Србија 1)

ГВАДАЛАХАРА – АТЛ. ВАЉАДОЛИД (Шпанија, Асобал)

МОНПЕЛЈЕ – СТ. РАФАЕЛ (Лига куп на Франција)

ЗАБЖЕ – ЧОБРИ ГЛОГОВ (Полска 1)

БРАГА – БЕНФИКА (Куп на Португалија)

ПЕЛИСТЕР – ОХРИД (Македонија, Супер лига)

ПРОЛЕТ – ПРИЛЕП (Македонија, Супер лига)

19:00ч

ППД ЗАГРЕБ – ПОРЕЧ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)

УМАГ – НЕКСЕ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)

ДОБОВА – ЦЕЛЈЕ (Словенија 1)

ИВАНЧНА ГОРИЦА – ГОРЕЊЕ (Словенија 1)

Ј. ОРМОЖ – РИБНИЦА (Словенија 1)

ДОЛ ТКИ ХРАСТНИК – ТРЕБЊЕ (Словенија 1)

МОКРА ГОРА – СПАРТАК (Србија 1)

НОВИ ПАЗАР – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА (Србија 1)

ОБИЛИЌ – СЛОГА (Србија 1)

РУДАР КОСТОЛАЦ – ШАМОТ (Србија 1)

АДЕМАР – ХУЕСКА (Шпанија, Асобал)

ЛИНЦ – АОН ФИВЕРС (Австрија 1, плеј-аут)

Н-ЛИБЕК – ХАМБУРГ (Германија, Бундес лига 2)

19:30ч

ДОРМАГЕН – ЕМСДЕТЕН (Германија, Бундес лига 2)

ХУТЕНБЕРГ – ХАГЕН (Германија, Бундес лига 2)

ВИЛЕЛМЗАФЕНЕР – КОБУРГ 2000 (Германија, Бундес лига 2)

20:00ч

ДУБРАВА – ВИНКОВЦИ (Хрватска, Премиер лига, плеј-оф)

20:15ч

КРЕМС – АЛПЛА ХАРД (Австрија 1, плеј-оф)

20:30ч

ГЕПИНГЕН – БЕРГИШЕР (Германија, Бундес лига)

УРБАН. ЛОКА – КОПЕР (Словенија 1)

ГРАНОЉЕРС – ПУЕНТЕ ХЕНИЛ (Шпанија, Асобал)

ТЕУКРО – БИДАСОА ИРУН (Шпанија, Асобал)

21:00ч

ЛА РИОХА – КУЕНКА (Шпанија, Асобал)