Горан Печенковски си замина од Металург

Досегашниот организатор на играта на Металург, Горан Печенковски, си замина од македонскиот вицепрвак и следната сезона ќе игра во друг клуб. Печенковски, не ја добиваше потребната минутажа кај Лино Червар и разделбата беше логичен след на настаните.

За средниот бек веќе понуди од еден суперлигаш, а според информациите на 24Ракомет има комбинација и за продолжување во некој странски тим. Печенковски е дете на Металург, а во меѓувреме ги носеше дресовите и на Преспа, Пелистер, Пролет и Охрид.

4 Responses

 1. Червар верува во младите: Танкоски, Димитриоски, Лазаревски и Шилегов се приклучуваат на првиот тим на Металург | 24 РАКОМЕТ

  […] е прекината со Мартин Марчец, Немања Младеновиќ, Горан Печенковски, Амин Јусуфинеџад и со Предраг […]

 2. Почна потрагата по десно крило: Анте Токиќ на радарот на Металург | 24 РАКОМЕТ

  […] со Никола Костески, Мартин Марчец, Немања Младеновиќ, Горан Печенковски, Амин Јусуфинеџад и со Предраг […]

 3. На повидок ново засилување од ПСЖ? Металург сè уште се бори за Халил Јагањац | 24 РАКОМЕТ

  […] Костески, Мартин Марчец, Немања Младеновиќ, Горан Печенковски, Амин Јусуфинеџад и со Предраг […]

 4. Талентиран десен бек доаѓа во Металург: Червар го бара Никола Ивановиќ | 24 РАКОМЕТ

  […] Костески, Мартин Марчец, Немања Младеновиќ, Горан Печенковски, Амин Јусуфинеџад и со Предраг Вејин. Металург […]