Во 2. коло на СП: Црногорките и Русинките во битка за прво место во групата Ц

Јованка Радичевиќ и колешките после победата над Данска денеска имаат можност да го запечатат првото место во групата Ц, но за да се случи тоа ќе мораат да одработат на истото ниво и на мечот против Русија. Црногорките покажаа одлична форма на стартот на Европското првенство, па денеска во дербито на денот влегуваат со исти мотиви и против еден од фаворитите за трофејот.

Зад овој ме остануваат уште неколку интересни дуели како Словенија-Романија, Унгарија-Шведска и Германија-Јужна Кореја. И тука би требало да има неизвесност, но во секој случај дербито е тоа меѓу Црна Гора и Русија кои дефинитивно ќе имаат што да покажат на теренот.

Инаку, денеска се играат средби во сите групи.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА 2. КОЛО

ГРУПА А

СЛОВЕНИЈА – РОМАНИЈА          14ч

АНГОЛА – ФРАНЦИЈА   18ч

ПАРАГВАЈ  – ШПАНИЈА                20:30ч

ГРУПА Б

ПОЛСКА – ЧЕШКА           14ч

УНГАРИЈА – ШВЕДСКА 18ч

АРГЕНТИНА – НОРВЕШКА           20:30ч

ГРУПА Ц

ТУНИС – БРАЗИЛ            14ч

ЦРНА ГОРА – РУСИЈА   17:45ч

ЈАПОНИЈА – ДАНСКА    20:30ч

ГРУПА Д

КАМЕРУН – СРБИЈА       14ч

КИНА – ХОЛАНДИЈА     18ч

КОРЕЈА – ГЕРМАНИЈА  20:30ч

Фото: ekstrabladet.dk