Вардар како фурија низ Монпелје, европскиот првак на колена

Европскиот шампион од 2017 година, Вардар денеска му се реваншираше на Монпелје за поразот од мај во полуфиналето од Ф4 турнирот во Келн. „Црвено-црните“ покажаа дека се сè уште моќни и дека и во новата сезона ќе имаат што да покажат во Лигата на шампионите. Водени од новиот тренер Роберто Парондо му одржаа лекција на противникот и го нокаутираа на негов терен победувајќи го со 27:24.

Скубе ја отвори средбата со гол во 2. минута и донесе водство на Вардар кое се чуваше и во следните минути од натпреварот. Вардар постојано беше во предност, а Монпелје беше тимот што мораше да се враќа во мечот и да израмнува или да го намалува водството на Вардар кое во 10. минута стигна до два гола, 4:6.

Ова водство не траеше долго бидејќи домашните ракометари брзо израмнија на 6:6, па темпото на игра продолжи на ист начин. Вардар и понатаму го диктираше резултатот и покажуваше дека и со ваков состав може да му парира на противникот.

Имаше воство до 9:8 кога дојде до мал пресврт. Монпелје со два гола поведе, но тогаш следуваа и два гола на Вардар, па на одмор се замина со 12:11 во корист на „црвено-црните“.

На 9:9 беше клучниот момент кој и му овозможи на Вардар да има предност на крајот од првото полувреме, а причина беше голманот Дејан Милосављев. Од деветте одбрани во првите 30 минути, три ги забележа за само неколку секунди и тоа во серија.

Почетокот на вториот дел одново беше во знакот на Вардар. „Црвено-црните“ тргнаа силно. Помогнати од расположениот Милосављев продолжија да го диктираат ритамот и да бидат во постојано водство. Имаа два или три гола предност и најавуваа бодови на овој дуел. Одбраната се снаоѓаше со противниците, а тоа даваше резултат.

Во нападот беа расположени сите. Скубе и Карачиќ одлично разигруваа, но и погодуваа. Борозан потсети на своите најдобри денови и биеше како од топ од далечина, додека Чупиќ беше одличен егзекутор на ударите од седум метри.

Таквата игра го однесе Вардар со плус три во последните пет минути, а на почетокот на последните две минути резултатот беше 27:23. До крајот домашните постигнаа само еден гол, а тоа беше премалку за нешто повеќе и вардарци се вратија со бодовите од гостувањето во Франција.

Конечните 27:24 беа доказ за играта на Вардар во која комплетно успеа да ги запре бековите на противникот, кои едноставно не можеа да го најдат патот до голот на Милосављев.

МОНПЕЛЈЕ – ВАРДАР   24:27 (11:12)

Сала: Палата на спортовите „Рене Буњол“ во Монпелје. Судии: Михал Бадура и Јарослав Ондогрекула од Словачка. Делегат: Антонио Гулау од Португалија.

МОНПЕЛЈЕ: Жерард (12 одб.), Портнер, Симоне 2/2, Кауз 1/2, Трухановичиус 0/4, Гребил 1/1, Петерсон 2/2, Ричардсон 2/7, Кавтичник 6/6, Бонефон 2/2, Фаустин 2/3, Порт 3/5, Бинго 2/2, Афгур, Суси, Мамуд 1/5.

Седмерци: 3/4, Исклучувања: 6 мин.

ВАРДАР: Милосављев (15 одб., 1 сед.), Кизиж, Оцвирк, Поповски, Кристопанс 3/8, Фереира 1/5, Карачиќ 2/3, Скубе 5/6, Калараш, Чупиќ 6/6, Дибиров 1/2, Шишкарев 0/1, Борозан 8/11, Војводиќ, Кисељев 1/3, Мишевски.

Седмерци: 4/4, Исклучувања: 8 мин.